Гранульома на яснах

Гранульома зуба: видаляти чи лікувати

Не хочемо нікого лякати, але у стоматології є проблеми, які страшніші за дірки в зубі. Одна з таких – гранульома, досить поширене захворювання.

Підступність хвороби полягає в тому, що з'являється і розвивається вона безсимптомно, а коли дається взнаки різким болем, зуб уже – в реальній небезпеці.

Симптоми гранульоми

Гранульома – це вузликове запалення періодонту, тобто м'яких тканин, які оточують зуб. На вигляд – це пружний горбок, який «видувається» на яснах у зоні кореня зуба.

Усередині нього знаходиться заповнена рідиною капсула, в якій активно розмножуються бактерії. Гранульома з'являється на кореневій або прикореневій частині зуба, але найчастіше щільний пухирець локалізується на верхівці кореня.

Візуально гранульома зуба діагностується, коли виростає до 3–8 мм. Якщо розміри вузлика збільшуються до 1 см і більше, гранульома переростає в кісту. Через те, що спочатку запалення періодонту протікає безсимптомно, рідко вдається виявити хворобу на ранніх стадіях.

Зазвичай гранульому «на злеті» стоматолог виявляє на знімку випадково, коли рентген зроблено зовсім з іншого приводу.

Симптоми вже сформованої гранульоми:

 • розпирає біль у зоні ураженого зуба, який особливо гостро проявляється при ГРВІ;

 • зуб із гранульомою потемнішав;

 • ясна в районі пухирця запалюються, червоніють, набрякають, болять при натисканні;

 • з ясенних кишень виділяється гній;

 • відчуваються загальне нездужання, головний біль;

 • температура тіла підвищується;

 • запалюються лімфатичні вузли під щелепою або на шиї.

Симптоми сформованої гранульоми
Симптоми гранульоми

Гранульома на яснах: до чого призводить позиція «саме пройде»

Капсула на яснах – це захисна реакція організму, який таким чином намагається локалізувати інфекцію.

Однак «замкнута» в пухирці інфекція нікуди не зникає, тому гранульому називають «бомбою уповільненої дії». Утворення зростає, інфекція в будь-який момент може поширитися далі по організму, викликати запалення шийних і лицьових м'язів, порушити роботу серця.

Єдино правильна порада в цьому випадку – якщо виявлено гранульому, лікування слід починати негайно.

Причини: звідки береться вузлик на яснах

Причина появи гранульоми одна – інфекція проникла до зубних коренів. А от варіантів, як туди потрапляє інфекція, існує безліч.

Фактори, за яких утворюється гранульома:

До запалення періодонту іноді призводять, здавалося б, не пов'язані із зубами чинники: різка зміна клімату, переохолодження, стреси, значні фізичні навантаження, гормональні збої.

Гранульома в дітей

Гранульома зустрічається і в дітей, хоча рідше, ніж у дорослих. Причини появи ми вже назвали, але найчастіше в дитини капсула-пухирець виникає після видалення молочного зуба. Гранульома в дитячому віці небезпечна тим, що розвивається на ще несформованій щелепі, тому може призвести до втрати інших зубів і дефектів прикусу.

Про те, як урятувати уражений зуб і позбутися гранульоми, які способи у стоматології використовуються для цього, розповімо далі.

Гранульома зуба: лікування різними способами

Що робити із гранульомою, стоматолог вирішує тільки після вивчення рентгенограми зубів. На знімку чітко видно розміри і локалізацію капсули, стан тканин і коренів зуба. У стоматології сьогодні застосовуються два способи лікування гранульоми: терапевтичний і хірургічний.

Гранульома на корені зуба: лікування консервативним способом

Лікування гранульоми зуба терапевтичним шляхом – варіант litе, найбільш щадний для пацієнта. Однак такий спосіб можна застосовувати не завжди, а тільки на початковій стадії захворювання. В цьому випадку гранульомний вузол лікують, а не видаляють. У результаті пухирець просто зникає.

Що робить лікар:

 • розкриває уражений зуб;

 • проводить депульпацію, видаляє нерв;

 • розширює кореневі канали, відкриває доступ до гранульоми;

 • заповнює порожнину лікувальним матеріалом – антибіотиком;

 • ставить тимчасову пломбу;

 • коли гранульомна капсула зникає, робить повторний знімок і закриває канали, ставить постійну пломбу.

Стандартне лікування триває 2–3 тижні. Однак навіть позитивний результат не усуває повторної появи гранульоми, тому пацієнтові потрібно бути напоготові, стежити за зубами, регулярно відвідувати стоматолога для профілактичного огляду.

Видалення зуба із гранульомою хірургічним шляхом

«Стратити, не можна милувати» – вирок для гранульоми, до хірургічного видалення вдаються, коли зуб по-іншому не врятувати. Показання до проведення операції – розміри капсули перевищують 8 мм, спостерігаються розлом зуба, пошкодження коренів або пульпової камери.

Ендодонтична операція потребує ювелірної точності хірурга, тому в стоматології 32 Dent видалення гранульоми проводиться під мікроскопом.

Способи хірургічного видалення гранульоми:

01
Розтинання капсули.

Лікар робить надріз ясен, підводить до ураженого кореня дренаж, щоб відкачати гній із гранульоми. Після цього видаляє уражену тканину. Пацієнту прописується лікування антибіотиками, антисептичними і знеболювальними препаратами.

02
Резекція верхівки кореня.

Врятувати зуб і разом позбутися гранульоми допоможе резекція – видалення верхівки кореня разом із капсулою. Стоматолог спочатку розкриває зуб, розчищає канали і тільки після цього видаляє верхівку кореня та гранульому. Після операції лікар заповнює утворену порожнину штучним матеріалом і пломбує зуб.

03
Гемісекція зуба.

Видалення гранульомного вузла разом із коренем і частиною зуба. Застосовується в запущених випадках як єдиний спосіб зберегти хоча б частину зуба. Після гемісекції зуб закривається коронкою, жувальна та естетична функції повністю відновлюються.

В окремих випадках доводиться позбуватися новоутворення разом із зубом.

Видалення зуба – крайня міра, застосовується в таких випадках:

 • зруйновані корені та коронка зуба;

 • гранульома розрослася до таких розмірів, що загрожує здоров'ю пацієнта;

 • зуб тріснув вертикально;

 • на знімку видно непрохідність кореневих каналів.

Гранульома зуба під коронкою: що робити

Поява гранульоми – завжди неприємний сюрприз, але подвійно сумно, якщо гнійна капсула з'являється на зубі під коронкою. Найчастіше причина полягає в неякісному протезуванні, через що інфекція проникає під коронку та уражає корінь зуба.

Лікування проводиться тими самими способами, що і у випадку живого зуба, тільки спочатку доведеться зняти коронку, видалити штифт або кульшову вкладку (якщо вони є). Після лікування або видалення гранульоми робиться контрольний рентгенівський знімок, і тільки після цього зуб знову протезують..

Як захиститися від гранульоми? Відразу скажемо, панацеї немає, але можна діагностувати хворобу на ранній стадії. Для цього відвідуйте стоматолога мінімум раз на півроку, так шанси не проґавити гранульому зуба та інші стоматологічні неприємності будуть відчутно вищими.