Вкладка в зуб

Стратити, не можна помилувати! Так ще недавно звучав лікарський вердикт щодо дуже зруйнованих зубів. З появою стоматологічних вкладок з'явився шанс зберегти зуби, коронкову частину яких пошкоджено на 100%!

Коли пломби не допоможуть, а коронки не потрібні

Керамічна вкладка

Метод, до речі, не новий: перші накладки почали застосовувати на Заході ще на початку XX століття.

Тоді у «фаворі» були вироби із золота, сьогодні список матеріалів і можливості стоматологів розширилися.

Нарешті переваги цього виду реставрації зубів можуть оцінити й українські пацієнти.

У клініці 32 Dent успішно відновлюють зуби за допомогою вкладок.

Альтернатива пломбі: коли використовуються мікропротези

Вкладка в зуб – це мініатюрний протез, який за конфігурацією відповідає зруйнованій частині коронки. Назва говорить сама за себе: елемент вставляється в зуб і фіксується стоматологічним адгезивним клеєм.

По суті, це та сама пломба, тільки виготовляється не прямим способом – у роті пацієнта, а в зуботехнічній лабораторії. Такі вставки допомагають відновити зуб у тих випадках, коли пломбу поставити неможливо: пошкодження верхньої частини перевищує 30%, але корінь при цьому неушкоджений.

Вкладка на зуб: що це таке

У чому переваги вкладок

Коли з'явилися вкладки, стоматологія вийшла на новий рівень реставрації зубів. Ці мініпротези багато в чому перевершують традиційні пломби:

  • застосовуються, коли коронкову частину зуба зруйновано на третину і більше;
  • подовжують строк життя «рідного» зуба;
  • перешкоджають розвитку вторинного карієсу;
  • виглядають природно: не відрізнити від природної емалі;
  • міцні; матеріали, з яких роблять мікропротези, без проблем витримують жувальне навантаження, навіть якщо встановлені на жувальних зубах;
  • строк служби визначається матеріалом, з якого виконано вкладку зуба; «протези-довгожителі» стоять по 20–25 років;
  • повна відповідність анатомії зуба;
  • стійкість кольору, поверхня не змінює відтінок під дією харчових барвників: кави, вина, чорного чаю.

Показання до застосування:

  • значні каріозні ураження зубів;
  • травми і відколи;
  • заміна старих пломб;
  • руйнування опорних зубів під мостоподібний протез;
  • порушення у формуванні тканин зубів у дитячому віці: дисплазія або гіпоплазія;
  • клиновидний дефект.

Не ставлять зубні вкладки, якщо пошкоджено корінь, у ротовій порожнині розвивається запалення, не вилікували карієс або пацієнт страждає на бруксизм.

Керамічна вкладка

Різновиди вкладок

В арсеналі стоматологів сьогодні є різні види вкладок і вставок, що дає можливість обрати оптимальний варіант.

За функціональним застосуванням розрізняють:

  • Відновлювальні вкладки – стандартний варіант, який виконує роль пломби, тільки більшого розміру. Застосовується, коли руйнування зуба становить 25–60%. Повністю відновлюють естетику і жувальну функцію зуба. Фіксуються у верхній частині зуба, кореневі канали не зачіпають;
  • Кульшові мініпротези допомагають урятувати зуб, коли зруйновано понад 60% коронкової частини. Конструкція виглядає як суцільнолитий або складений каркас, який фіксується в каналі. Зверху протез накривається коронкою. Штифтово-кульшова вкладка – «важка артилерія». Використовується, коли від зуба залишився тільки корінь.

При виготовленні застосовують такі матеріали, як:

  • металеві сплави;
  • кераміка: медичний фарфор і діоксид цирконію.

Металокерамічна вкладка – рідкісне явище. Пояснюється це недовговічністю конструкції: через різницю в термічному розширенні металевого сплаву і кераміки строк служби протезу не перевищує 5 років.

Керамічна вкладка

Керамічна вкладка

Випадок, коли цілі ортопедичної та естетичної стоматології збігаються. Кераміка – матеріал, який за властивостями ідентичний зубній емалі. Пропускає світло, повторює контури коронки, на вигляд не відрізняється від поверхні зуба. Оптимальний варіант для реставрації фронтальних зубів, які потрапляють до зони посмішки. Строк служби в середньому становить 10 років.

Вкладка в зуб з діоксиду цирконію – перша серед безметалевих протезів цього типу. Поверхня стирається синхронно з дентином зуба, тому дискомфорту при використанні вкладок не виникає. Міцність і довговічність, як у дорогоцінних металів, а естетичні якості – неперевершені.

Металева вкладка в зуб

Металева зубна вкладка

Робиться зі сплаву металів: хрому і кобальту або золота і платини. Перший варіант дешевший, але існує ризик алергії на компоненти протеза. Вироби з дорогоцінних металів – гіпоалергенні і б'ють рекорди довговічності. Строк використання перевищує 25 років – не кожний «рідний» зуб стільки проживе.

Якщо керамічні вкладки ідеально підходять для реставрації передніх зубів, то металеві – незамінні при відновленні молярів і в кульшових протезах. Ці вироби спокійно витримують повне жувальне навантаження.

Як роблять мікропротези

Перший крок до встановлення вкладки починається з візиту до стоматології. Лікар оглядає порожнину рота, визначає стан проблемних зубів та обирає спосіб відновлення.

Етапи реставрації зуба за допомогою вкладки:

  • Спочатку стоматолог видаляє дентин, який уражений карієсом (як і перед пломбуванням). Створює порожнину під накладку.
  • Робить зліпок обох щелеп і віддає до лабораторії.
  • У зуботехнічній лабораторії за відбитком створюють гіпсову модель щелепи, на якій відновлюють відсутній фрагмент зуба. Готову вкладку ретельно полірують і відправляють до стоматологічної клініки.
  • Лікар робить примірювання: вставляє вкладку, оцінює щільність прилягання, колір і конфігурацію. Якщо зауважень не виникає, стоматолог фіксує мікропротез спеціальним клеєм.
  • Прибирає надлишки цементувальної речовини, перевіряє відчуття пацієнта при накушуванні та полірує місця з'єднання накладки з емаллю.

У підсумку пацієнт приходить до клініки два рази і в цілому проводить у стоматологічному кріслі 2–2,5 години. Звичайно, це довше, ніж установлення стандартної пломби. З огляду на те, що зруйнований зуб «постає з руїн» і виглядає як новий, тимчасові витрати того варті.

Лікування зубів у клініці 32 Dent

Правила догляду

Ніяких складнощів у використанні вкладки для зуба немає. Перші дні після встановлення рекомендується менше навантажувати відреставрований зуб. Надалі достатньо стандартних гігієнічних процедур: чистити зуби двічі на день і полоскати рот після їжі.

Можна день за днем спостерігати, як руйнується «рідний» зуб, але краще записатися на прийом до 32 Dent і через два візити до клініки вийти з бездоганною посмішкою. Звертайтеся, вкладки зачекалися пацієнтів!

Відгуки пацієнтів про клініку 32 Dent
1
/
Ира Перепелица
5

"32dent", я доверю тебе свою улыбку!

09.06.2014