Бруксизм – неусвідомлений скрегіт зубами. Виглядає це як спазм: жувальні м'язи скорочуються, щелепи судорожно стискаються. Зуби так сильно труться один об одного, що скрегіт чути оточуючим.
Ця патологія частіше зустрічається в дітей: зубами скриплять кожна друга дитина і тільки 3–15% дорослих. Перевага дитячого віку полягає в тому, що часто сам по собі проходить бруксизм – лікування не потрібно.
А ось дорослим не так пощастило, без медичної допомоги зубний скрегіт не пройде. Більше того, постійні спазми м'язів і тиск на зуби призводять до головного болю, руйнування емалі, стирання і втрати зубів.
А ще мимовільний скрегіт зубами – протипоказання до встановлення брекетів або вінірів, тому доведеться спочатку вирішити проблему бруксизму, а вже потім вирівнювати зуби.
Напади бруксизму проявляються в дітей і дорослих однаково: щелепи дуже сильно стискаються, чутні скрип, скрегіт, клацання. Спазм триває від 10 секунд до хвилини і періодично повторюється. У людини в цей час підвищується тиск, порушується дихання, частішає пульс.
Зазвичай напади бруксизму стаються вночі, коли людина спить. Прокинувшись, хворий не пам'ятає, що скрипів зубами, про проблему дізнається вже зі слів близьких.
Однак про нічний напад можна здогадатися за такими симптомами:
Ось так вимотує скрегіт зубами вві сні, лікування бруксизму допомагає позбутися всіх цих неприємностей. Денний бруксизм зустрічається рідше, відразу виявляється і піддається контролю.
Існує думка, що всі проблеми – «від голови». У випадку з бруксизмом це правда: у 70% випадків зубний скрегіт викликаний психологічними причинами. Стреси, депресія, емоційні перевантаження провокують мимовільне стискання щелеп.
Бруксизм недарма часто називають «хворобою бізнесменів», адже люди цієї професії перебувають у постійному психоемоційному напруженні.
Напади зубного скреготу можуть бути проявом неврологічних проблем: енурезу, епілепсії, запалення трійчастого нерва.
Скрегіт зубами також з'являється у відповідь на стоматологічні порушення: захворювання щелепних суглобів, неправильний прикус, не підігнані брекети або протези.
Порушення дихання через аденоїди, хронічний нежить, апное (хропіння), викривлення перегородки також здатні викликати бруксизм.
Якщо в дітей мимовільний скрегіт зубами зазвичай проходить із віком, то дорослим не варто сподіватися на диво, спостерігаючи, як стираються і руйнуються зуби. Потрібно звертатися за професійною допомогою, адже лікарі знають, як лікувати бруксизм.
Головне завдання терапії – розслабити м'язи щелепи. Пацієнту слід уникати стресів, більше відпочивати, розслаблятися перед сном. Часто призначають заспокійливі препарати, позитивний ефект дають сеанси психотерапії, масажу обличчя.
У стоматології для лікування нічного бруксизму застосовуються спеціальні капи. Це ортодонтичний апарат, який надягається на одну або обидві щелепи. Силіконовий чохол приймає на себе навантаження, коли зуби стискаються при спазмі. Використання капи захищає зуби від руйнування, не дає їм розхитуватися, стиратися.
Мимовільний скрегіт зубами – неприємна, але вирішувана проблема. Як тільки виявили симптоми бруксизму, звертайтеся до стоматології, лікар допоможе захистити зуби від руйнування і підкаже, що робити далі.
Приходьте в стоматологію 32 Dent - ми подбаємо про ваші зуби, обговоримо можливість використання нічної капи або направимо до суміжних фахівців для лікування бруксизму. Після лікування лікар може запропонувати таку процедуру, як реставрація зубів.