Бруксизм

Бруксизм – зубний скрегіт не від злості

Можете пригадати випадок, коли розсердилися настільки, що аж зуби заскрипіли?

Така реакція – нормальна відповідь на сильний емоційний подразник. А ось якщо зуби періодично стискаються мимоволі, непідконтрольно вам, усе є набагато серйознішим – це бруксизм.

Зубний скрегіт: що за проблема

Бруксизм – неусвідомлений скрегіт зубами. Виглядає це як спазм: жувальні м'язи скорочуються, щелепи судорожно стискаються. Зуби так сильно труться один об одного, що скрегіт чути оточуючим.

Ця патологія частіше зустрічається в дітей: зубами скриплять кожна друга дитина і тільки 3–15% дорослих. Перевага дитячого віку полягає в тому, що часто сам по собі проходить бруксизм – лікування не потрібно.

А ось дорослим не так пощастило, без медичної допомоги зубний скрегіт не пройде. Більше того, постійні спазми м'язів і тиск на зуби призводять до головного болю, руйнування емалі, стирання і втрати зубів.

А ще мимовільний скрегіт зубами – протипоказання до встановлення брекетів або вінірів, тому доведеться спочатку вирішити проблему бруксизму, а вже потім вирівнювати зуби.

Бруксизм у дорослих і дітей: як проявляється

Напади бруксизму проявляються в дітей і дорослих однаково: щелепи дуже сильно стискаються, чутні скрип, скрегіт, клацання. Спазм триває від 10 секунд до хвилини і періодично повторюється. У людини в цей час підвищується тиск, порушується дихання, частішає пульс.

Зазвичай напади бруксизму стаються вночі, коли людина спить. Прокинувшись, хворий не пам'ятає, що скрипів зубами, про проблему дізнається вже зі слів близьких.

Однак про нічний напад можна здогадатися за такими симптомами:

  • головний біль після пробудження;
  • відчуття втоми, розбитості, як після безсонної ночі;
  • оніміння щелеп;
  • дискомфорт у вухах і носових пазухах;
  • дзвін у вухах;
  • клацання, легкий хрускіт у зоні щелепи;
  • запаморочення;
  • пригнічений настрій;
  • зубний біль, ніби ви довго гризли тверду їжу;
  • очі сльозяться.

симптом бруксизмускрегіт зубами уві сні

Ось так вимотує скрегіт зубами вві сні, лікування бруксизму допомагає позбутися всіх цих неприємностей. Денний бруксизм зустрічається рідше, відразу виявляється і піддається контролю.

Причини бруксизму

Існує думка, що всі проблеми – «від голови». У випадку з бруксизмом це правда: у 70% випадків зубний скрегіт викликаний психологічними причинами. Стреси, депресія, емоційні перевантаження провокують мимовільне стискання щелеп.

Бруксизм недарма часто називають «хворобою бізнесменів», адже люди цієї професії перебувають у постійному психоемоційному напруженні.

Напади зубного скреготу можуть бути проявом неврологічних проблем: енурезу, епілепсії, запалення трійчастого нерва.

Скрегіт зубами також з'являється у відповідь на стоматологічні порушення: захворювання щелепних суглобів, неправильний прикус, не підігнані брекети або протези.

Порушення дихання через аденоїди, хронічний нежить, апное (хропіння), викривлення перегородки також здатні викликати бруксизм.

Лікування бруксизму в стоматології

Якщо в дітей мимовільний скрегіт зубами зазвичай проходить із віком, то дорослим не варто сподіватися на диво, спостерігаючи, як стираються і руйнуються зуби. Потрібно звертатися за професійною допомогою, адже лікарі знають, як лікувати бруксизм.

Головне завдання терапії – розслабити м'язи щелепи. Пацієнту слід уникати стресів, більше відпочивати, розслаблятися перед сном. Часто призначають заспокійливі препарати, позитивний ефект дають сеанси психотерапії, масажу обличчя.

У стоматології для лікування нічного бруксизму застосовуються спеціальні капи. Це ортодонтичний апарат, який надягається на одну або обидві щелепи. Силіконовий чохол приймає на себе навантаження, коли зуби стискаються при спазмі. Використання капи захищає зуби від руйнування, не дає їм розхитуватися, стиратися.

капа при скреготімассаж при бруксизмі

Мимовільний скрегіт зубами – неприємна, але вирішувана проблема. Як тільки виявили симптоми бруксизму, звертайтеся до стоматології, лікар допоможе захистити зуби від руйнування і підкаже, що робити далі.

Приходьте в стоматологію 32 Dent - ми подбаємо про ваші зуби, обговоримо можливість використання нічної капи або направимо до суміжних фахівців для лікування бруксизму. Після лікування лікар може запропонувати таку процедуру, як реставрація зубів.