Коли говорять про зубний біль, від якого можна лізти на стінку, найчастіше йдеться про гострий пульпіт. Відчуття настільки неприємні, що середньовічні інквізитори спеціально руйнували зуби полоненим, щоб дістатися до пульпи і витончено катувати нещасних.
Характерні ознаки пульпіту:
До речі, при простукуванні (перкусії) зуб не реагує, цим пульпіт відрізняється від періодонтиту.
Нестерпний біль виникає через здавлювання зубного нерва. При запаленні відбувається набряк пульпи, яка збільшується в розмірах. Нерв придавлений і починає відмирати, тому сигналізує про своє тяжке становище сильним болем.
Пацієнти, які готові терпіти і заглушати пекельний біль таблетками, аби не йти до дантиста, ризикують втратити зуб. Запущене запалення пульпи трансформується в гострий періодонтит, наслідками якого є зниження імунітету, запалення кісткових тканин, флегмона, сепсис.
У наші дні пульпіт зуба з'являється не через тортури інквізиторів, а за цілком прозаїчних причин:
Нерв може запалитися в кожному зубі, але стоматологи з 32 Dent відзначають, що окремі зуби більше за інші схильні до пульпіту. У зоні ризику: центральні та бічні різці, перші й треті моляри – жувальні зуби.
Пульпіт зуба мудрості розвивається через неправильні ріст і розташування «вісімки», попадання інфекції під слизову при прорізуванні. Лікування третіх молярів ускладнюється через важкий доступ до цих зубів і кривизну кореневих каналів – характерною патологією «вісімок».
Купірувати біль і зняти запалення – головні завдання стоматолога при лікуванні пульпіту. Залежно від стадії можливі 3 варіанти розвитку подій:
Чим раніше пацієнт звернеться до клініки, тим більш оптимістичним є прогноз. Пульпіт потрібно лікувати, а не заглушати жменями знеболювальних таблеток.